Parafia pw. Niepokalanego Serca NMP w Kopciach

Diecezja Sandomierska
Środa, 1 Lipca 2026 r.

Peregrynacja Obrazu Jezusa Miłosiernego

Hasło: „Świadkowie Miłosiernego”

Wkraczamy w historyczny czas łaski dla naszej wspólnoty parafialnej w Kopciach. Cudowny wizerunek Jezusa Miłosiernego będzie gościł w naszych progach przez jedną dobę. Poniżej znajdują się szczegółowe wytyczne duszpasterskie i organizacyjne dotyczące przygotowania duchowego oraz zewnętrznego.

1. Przygotowanie Duchowe i Spowiedź

Tygodniowa Nowenna przed Obrazem

Od poniedziałku (22 czerwca) przez cały tydzień przeżywamy Nowennę. Z racji trwających uroczystości w naszym dekanacie, Msze Święte wieczorne sprawowane są o godz. 20:00. Po liturgii wspólnie odmawiamy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa, Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz kończymy Apelem Jasnogórskim.

Trzydniowe Rekolekcje Parafialne

W najbliższą niedzielę rozpoczynamy bezpośrednie rekolekcje przygotowujące. Nauki rekolekcyjne podczas każdej Eucharystii będzie głosił zaproszony Misjonarz Miłosierdzia – ks. Piotr Pudło.

Sakrament Pokuty i Pojednania (Spowiedź Święta)

Główny dzień spowiedzi przed nawiedzeniem został zaplanowany na poniedziałek, 29 czerwca w godzinach od 19:00 do 19:30. Prosimy o zaplanowanie czasu, aby nikt nie odkładał spowiedzi na ostatnią chwilę.

Możliwość zyskania Odpustu Zupełnego
W związku z ogólnodiecezjalną peregrynacją, każdy wierny spełniający stałe warunki (stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego, brak przywiązania do grzechu) może zyskać odpust zupełny. Szczegółowe warunki wywieszone są w gablocie, na „drzewku modlitewnym” oraz w ogłoszeniach ważnych.

2. Dzień Nawiedzenia (Środa, 1 Lipca)

Godzina 16:30 – Zbiórka przy Remizie Strażackiej

Obraz zostanie uroczyście przywieziony do naszej parafii z kościoła macierzystego w Spiach. Oficjalne powitanie i przejęcie wizerunku odbędzie się na placu przy remizie strażackiej w Kopciach. Prosimy wszystkich parafian o liczne zgromadzenie się tam punktualnie o 16:30.

Uroczysta Procesja do Świątyni

Z placu przy remizie wyruszy uroczysta procesja do kościoła parafialnego – formujemy ją na wzór procesji Bożego Ciała. Na miejsce zostaną dostarczone figury, obrazy oraz feretrony.

  • Dzieci: Zapraszamy dzieci w strojach komunijnych do sypania kwiatów i asysty.
  • Służba Liturgiczna: Obowiązkowa obecność i pełna asysta wszystkich ministrantów i lektorów.
  • Strażacy: Druhów strażaków prosimy o czynny udział w procesji, zabezpieczenie ruchu na drodze oraz wyznaczenie czterech strażaków (o podobnym wzroście) do uroczystego niesienia Obrazu.

Pożegnanie Obrazu

Po całodobowej modlitwie i czuwaniu, w czwartek Obraz zostanie przekazany do sąsiedniej parafii Dzikowiec. Trasa przejazdu wizerunku będzie wiodła przez Płazówkę oraz Lipnicę.

3. Przygotowanie Zewnętrzne i Wystrój Dróg

Tradycja nakazuje, aby zewnętrznym wyrazem naszej czci było przyozdobienie domostw oraz tras przejazdu. Ksiądz Proboszcz bierze na siebie przygotowanie tronu dla Obrazu, kościoła i placu kościelnego. Parafian prosimy o dekorację okien (wizerunki „Jezu, ufam Tobie” wieszamy od poniedziałku) oraz przystrojenie wyznaczonych odcinków dróg procesyjnych:

Sobolów i Zapole

Wystrój głównego odcinka drogi od pierwszych zabudowań aż do tzw. Żarkowiny. (Na odcinkach leśnych wystarczą paliki i wstążki/kokardy).

Zagórcze

Dekoracja trasy od państwa Rozmus (prawa strona drogi idąc od strony Spie) aż do państwa Tęcza (Żarkowina). Po lewej stronie – odcinek do remizy.

Wspólnoty: Sobale i Poddębina

Sobale: Odcinek od remizy OSP po prawej stronie szosy aż do głównego skrzyżowania.
Poddębina: Ten sam odcinek drogi, ale po lewej stronie.

Stare Kopcie

Mieszkańcy Starych Kopci proszeni są o całościowe, uroczyste przygotowanie i przybranie przestrzeni wokół kościoła parafialnego oraz szkoły.

Ozgi i Podłężniówka

Mieszkańcy tych rejonów proszeni są o przygotowanie uroczystych, odświętnych dekoracji bezpośrednio przy swoich posesjach i domach.

Puzie, Górale i Podlesie

Wspólne przygotowanie i wystrój trasy przejazdu na odcinku od mostu rzeki aż do wjazdu do Płazówki.

Płazówka

Mieszkańcy Płazówki dbają o wystrój drogi na całej długości (w stronę Dzikowca) – szczególnie przy swoich domach oraz przy remizie.

* Pamiętajmy: Choć wystrój zewnętrzny jest ważny, nieskończenie ważniejsze jest duchowe przeżycie tego wydarzenia. Ksiądz Proboszcz prosi, aby na czas peregrynacji w miarę możliwości powstrzymać się od ciężkich prac fizycznych i polowych.